فرآیند رنگ آمیزی الکترواستاتیک در درب های کرکره ای

نوشته شده در تاریخ : 22/01/1396

فرآیند الکترواستاتیک یک پردازش رنگ آمیزی است که جهت اثربخشی بیشتر، ذرات رنگ در آن باردار می شود. در این روش ابتدا رنگ به صورت ذرات پودر به سمت قطعه کار رسانا از طریق باد اسپری می شود، سپس به وسیله ی یک بار قدرتمند الکترواستاتیک شتاب پیدا می کند و بین ذرات رنگ و قطعه پیوند یونی شکل میگیرد.

در مرحله بعد قطعه کار در کوره‌های صنعتی مخصوص در دمایی تا 200 درجه سانتیگراد قرار میگیرد تا رنگ پودری متشکل از ذرات رزین و رنگ دانه بر روی سطح کار ذوب و همجوش شود. از مزایای این روش می توان به پوشش دهی یک دست، زیبایی و مقاومت بسیار عالی در مقابل مواد شیمیائی ، خراش و پوسته شدن نام برد. مقاومت رنگ آمیزی با فرآیند الکترو استاتیک سه برابر مقاوم تر از رنگ های پایه حلال می‌باشد.

امروزه استفاده از رنگ آمیزی الکترو استاتیک درهمه صنايع از جمله صنعت درب های اتوماتیک جايگزين بسيار مناسبي براي رنگ هاي مايع سنتی مي باشد.

رنگ های پودری می توانند پوشش مناسبی برای پروفیل های مورد استفاده در درب های کرکره ای آلومینیومی مانند تیغه و ریل، همچنین جهت رنگ آمیزی پروفیل های مورد استفاده در درب های اتوماتیک شیشه ای مانند پروفیل اپراتور و فریم شیشه ها محسوب شوند.

از دلايل محبوبيت فرآیند الکترواستاتیک در رنگ آمیزی تیغه های کرکره برقی می توان به موارد زیر اشاره کرد

1- بهبود استحکام و دوام مقاطع آلومینیوم رنگ شده

2- مقاومت رنگ های پودری در برابر شرایط جوی

3- تنوع بیش از 50 رنگ مختلف

4- پوشش دهی بالا و ایجاد ضخامت یکنواخت در تمامی نواحی و همچنین نفوذ پذیری در نقاط غیر قابل دسترس ، گوشه ها و لبه ها

5- حذف کامل حلالها و ضایعات مواد مصرفی و در نتیجه حفظ محیط زیست از آلاینده ها

شرح فرآیند رنگ آمیزی الکترواستاتیک تیغه های کرکره برقی

به منظور افزایش چسبنگی رنگ پودری، ابتدا تیغه های کرکره برقی پس از فرآیند اکستروژن و قبل از رنگ آمیزی چربی زدایی، زنگ زدایی و فسفاته کاری می شوند.

رنگ پودری در گالون های مخصوص بار دار می شود و ذرات باردار رنگ توسط تفنگ پاشش به وسیله ی هوا بر روی سطح تیغه های کرکره برقی اسپری می شود. تیغه های کرکره برقی به وسیله ی گیره های رسانا در گاری آویزان می شوند. اتصال گاری به زمین باعث می شود در جذب ذره های باردار رنگ به سطح تیغه های کرکره برقی شتاب ایجاد شود و پودر به صورت یکنواخت بر روی سطح قطعه کار بنشیند.

در آخرین مرحله تیغه کرکره برقی توسط گاری های حمل به داخل کوره هدایت می شود و متناسب با دستورالعمل کارخانه سازنده رنگ در دما و زمان مناسب پخت میخورد، این کار باعث میشود ذرات رزین و رنگدانه های پودری بر روی سطح فلز ذوب و همجوش شوند.